Lilly blir alltmer bättre för varje dag och rör sig frivilligt och med stadigare steg . Hennes hovbandage sitter faktiskt kvar om än slitet under till. Kent skulle ha kommit som i torsdags kväll men gemensamt beslut så bestämde vi på måndag istället. Imperia får nöja sig med att det finns ett staket mellan dom ett tag till . I rund corallen är det plant och bättre underlag än lerjord som förvisso nu har frusit.. De dagar jag har jobbat denna vecka, har Petra medryttare till Graciano boende i Havberg , hjälpt mig att ta in Lilly lite tidigare eftersom jag släpper ut redan 06.30 då jag jobbar. Jag pytsar ut små hö högar runt om så att hon får ta några steg och efterliknas att det hade varit gräs att beta.
Vi provade, Johan och jag att han skulle ta in henne. Osäkerhet från båda håll medförde att Lilly ville inte komma till honom. Tacksam för medhjälpande vänner.
Ja, att leva med djur kräver prioriteringar och det gäller både tid och kostnader. Även att kunna hantera motgångar som när de blir sjuka. Denna oro har för min del blivit mer påtaglig med åren . Oftast överdriver man grubblerierna under natten. Jag brukar tänka som så, att jag gör mitt bästa. Ringer och bokar in hjälp och sköter fortsatt behandling enligt hänvisningar från expertis.
Gällande aktivitet i min lilla butik , är det ingen rusning just ni. Många som promenerar förbi lägger så klart märke till gårdsförsäljningen i carporten. Jag har lagt meddelande på disken att öppet tider gäller för heminredningsbutiken på baksidan men att jag finns i huset. Sitter även vid datorn inomhus så jag lätt kan se om någon kommer. Förr kunde jag sitta ute och fixa med saker och ting , bland annat att skriva ridguidens blogg, Nu är det för kallt .
Ett par ropade på mig då jag var på gården att de hade swishat 40 kr för en gjutjärnsljus stake från carporten . Lite av själv betjäning butik. Det är inte enda gången . Fler har gjort det. Det visas på Förtetags swish kontot
Dygnet runt butik med självbetjäning
Havbergs tunneln vintertid