Mysiga inne stunder

Som det är i södra Sverige så har vi inte mycket till vinter nuförtiden. När jag var barn för mycket länge sedan fanns det snö och vi åkte alltid skidor för att få snöstjärna märket på februarilovet. Det är något man nu saknar med att bo i södra Skåne . Fördelarna med hästhållningen är att vattnet inte i hagarna fryser och att det inte behövs vinter täcken av och på . Nackdelarna är det leriga hagar för hästarna. Gällande hundarna är det mycket städande och tvättande av golv .

Inte lönt att klaga på vädret, det är som det är och bara göra det bästa av situationen. Hästarna får morötter i krubban då de kommer in och hö så klart . Stall tjejerna rider tros dåligt väder så hästarna fårkomma ut på en runda . Lilly är bättre och rids försiktigt av Ida. 

de tre ryttarna rotated

De tre ryttarna Ida, Emma och Petra

Conquistagårds butiken har denna helg lite jul tema .  Det dåliga regniga vädret bidrog till att det inte blev så mycket besökare idag . Då kommer mittreserv kort fram från mjölkpaketet som kan uppmuntra . 

Jag gillar att jag är: engagerad, inte lat och nyfiken på utmaningar.

Jag är bra på: organisera och få saker gjorda .

Jag är tacksam för : Utökad mammografi  i Kristianstad som visade på cystisk förändring med god prognos.

Något att fylla i varje vecka eller vid nedstämhet.

Då jag vet att hästarna har det bra under tak , mår jag och hundar, katt också bra framför brasan. 

Freya framfor brasan rotated

Freya framför brasan

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment