Dra nytta av hästarnas slitaget

Tidigt på morgonen njuter jag av fåglarnas kvitter, gässen som låter lite mer och tranornas urtidsljud och känner hur solen gör mig tacksam och glad denna dag . Sol i mitt ansikte. Denna dag ett liv ,som Farbror Melker sa i filmen Saltkråkan , eller riktare sagt vad Astrid Lindgren skrev i sin fantastiska bok .

en tidig morgon med solen i blick rotated

En tidig morgon

Jag har börjat att lägga ut hö i stonas hage längre ner där ”skrocker” växer , Jag vet inte vad de heter på riktigt med det är stora blad med stänger på hösten . Det är bara getter som tycker om att tugga på dom har jag hört. Vinsten blir på så vis blir det ett positivt slitage på marken och de är bara mini små just nu. Ibland kan det negativa vändas till ett positivt slitage. Tips till er andra , även slitage på de små uppkomlingarna som heter bränn nässlor kan fungera med hovarnas slitage..  

hastsvansar 1 rotated
lilly free rotated

För övrigt denna söndag kommer jag att tillägna den till Ida och Lilly, ett kärt par sedan många år tillbaka. Så pass länge sedan att jag tycket att hon har funnits här så länge jag kan minnas. Först var det mamma eva som skjutsade ut henne, därefter övning körning och sedan eget körkort. Lilly har ridits av andra och det har inte alltid varit det lugna som när Ida rider henne. De fungerar mycket bra ihop.  Nu är Lilly 20 år och då är det hennes dagsform som avgör och Ida har förståelse . Men Ida har även ridit Heljar, Graciano och så lilla Imperia. Sista bilden är då Iimperia tränades tillsamman men hennes mamma Italia.

Ida och L
ida och Lilly

Imperia med mamma 2 rotated

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment